Menu

Děkujeme, Kobe! Liga se rozloučila s legendární Černou mambou šedesáti body

| |

Vše jednou musí skončit, ať už se jedná o cokoliv. Život samotný, pracovní život, sportovní kariéra... V noci na dnešek se s bohatou basketbalovou kariérou v NBA rozloučila superstar, která doprovázela dění v nejkvalitnější basketbalové lize na světě po dobu dvou desítek let.

Chce se říci - Díky, Kobe! Přesto, po odchodu jedné z největších osobností v basketbalovém světě poslední dekády a nástupce slavného Michaela Jordana, zůstává určitá pachuť v ústech a vědomí, že takto to skončit asi nemělo. Že na to Bryant stále má, to ukázal ve svém rozlučkovém duelu, ve kterém Utahu nasázel 60 bodů!

Ano, potřeboval na to 50 střel a bylo jasně vidět, že na sedmatřicetiletého hráče je hráno od úvodu. Na druhou stranu však potvrdil svou parádní formu z dubna, když už v zápase s Houstonem dal 35 bodů a v utkání proti Bostonu přidal dalších 34.

Trochu škoda je, že loučení Bryanta přišlo v sezoně před navýšením platových stropů, před sezonou, ve které se mohl kádr Lakers přebudovat a Bryant se mohl loučit například v playoff. Navíc dost hořkosti v ústech po konci legendární Černé mamby zůstává poté, co Bryant v posledních dvou sezonách laboroval s nejrůznějšími zraněními a vědomě či nevědomě se tak Bryant šetřil, aby opět neskončil na dlouhodobé marodce. I to je důvod, proč se rozhodl skončit, ačkoliv stále má co nabídnout.

Rozlučková tour

Pětinásobný vítěz NBA dlouhodobě prohlašoval, že rozhodně nechce absolvovat rozlučkovou sezonu a o svém osudu a další kariéře se bude rozhodovat po konci aktuální smlouvy. Jenže trápení Lakers i jeho samotného v prvních měsících ročníku ho přinutilo tyto úvahy pozměnit. Začal cítit, že jeho tělo už není připraveno absolvovat další rok, další přípravu před sezonou, další kemp. A tak sepsal na stránkách The Players' Tribune báseň "Dear Basketball", v níž prohlásil, že jeho čas již nastal a toto bude jeho poslední sezona.

Prakticky okamžitě se při venkovních zápasech tleskalo legendární Černé Mambě, připravovala se videa k uctění sedmatřicetiletého borce, který ne vždy dokázal skrýt své dojetí. Na palubovkách svých soupeřů zastiňoval už jen svou přítomností dění při samotné hře, a ač se mu dařilo či nedařilo, prakticky vždy sklidil potlesk ve stoje.

Jako by mu každý fanoušek basketbalu chtěl poděkovat za to, co pro ligu a vůbec basketbal odvedl. Kolik let dokázal být nejvýraznější osobností soutěže. To, kolikrát jejich tým dokázal srazit na kolena, šlo stranou. Oslava Kobeho odchodu do důchodu při poslední sezoně byla v plném proudu, v zámoří se vzpomínalo na jeho dunky, přihrávky, ankle-breakery nebo buzzer-beatery.

Největší ovace však vždy měl doma, v Los Angeles. S Lakers od roku 1996 prožil dvacet sezon. Dvacet ročníků, během nichž Lakers byli na vrcholu, ale také u dna ligy.

Šestý titul už nepřidá

Část dětství prožil Kobe Bryant v Itálii, odkud také dostával v posledních týdnech nabídky, aby se přesunul do Evropy a dohrál tam kariéru, kterou se rozhodl v NBA ukončit. To se však nestane a Kobe zůstane vzorem loajality, když v profesionální kariéře oblékal pouze dres Los Angeles Lakers.

Plány na konec kariéry přitom spřádal už dříve, ale nakonec se rozhodl pokračovat. Před třemi lety uzavřel novou smlouvu, kterou okomentoval slovy, že touží po šestém prstenu pro vítěze ligy. Potvrdil také, že stále cítí možnosti, jakými může svému týmu pomoci a stále má dostatek energie v krvi. A všichni věřili, že Bryant dopomůže Lakers k dalšímu titulu a prodlouží si kariéru ještě více.

To rodák z Philadelphie nepopíral, ale ani nepotvrdil. Vždy se jen šibalsky usmíval a hovořil neurčitě. Basketbal miloval a stále miluje a mít vše ve svých rukou, určitě by si svou kariéru ještě protáhl. Jenže, pak přišly ony známé problémy, které jsou hlavním důvodem, proč už to dál nejde...

Zranění, zranění a zase zranění

Na konci sezony 2012/13, v dubnu, si přivodil před začátkem playoff nepříjemné zranění, které ho vyřadilo nejen ze zbytku základní části, ale i z vyřazovacích bojů. Posledních, do kterých se Lakers, kteří přivedli před daným ročníkem Dwighta Howarda, dostali.

"Dělal jsem tenhle pohyb milionkrát, prostě to ruplo," řekl zkroušený Bryant po utkání novinářům. Problém byl s achilovou šlachou, která už nevydržela nápor a zradila Bryanta. První ze série zranění, které Bryanta v posledních letech trápilo.

Po návratu na palubovky v prosinci 2013, již s podepsanou smlouvou na další dvě sezony, stihl odehrát jen šest zápasů, než znovu skončil na marodce. Tentokrát kvůli levému kolenu, konkrétně prasklina v hlavici holenní kosti. Zranění, jehož léčba měla zabrat maximálně dva měsíce, se protáhlo na celý zbytek sezony.

Do nové sezony nastoupil plný elánu, ale ani ročník 2014/15 nakonec neodehrál celý. Během 35 zápasů potvrzoval svou klíčovou roli pro tým, a tak byla informace o přetrženém svalu v rameni byla hodně bolestnou. Bryant se podrobil další operaci a další dlouhodobé rekonvalescenci.

Rány osudu se výrazně podepsaly na jeho výkonnosti v této, jeho poslední, sezoně, kdy se mu nedařilo tak (možná i kvůli menším zraněním, se kterými se opět musel potýkat), jak by si přál a představoval a s vědomím, že Lakers bude možná lépe bez něho, ohlásil blížící se konec kariéry. Kariéry, která byla bohatá, krásná, ale zakončena třemi velkými zraněními. Pachuť, která jen tak nezmizí ani z úst Bryanta, ani jeho fanoušků.

Děkujeme, Kobe!

Stejně, jako si poslední sezonu snažil užívat samotný Bryant, tak se o to snažili všichni okolo něho. S vědomím, že už jednu z nejvýraznějších osobností 21. století neuvidí, si užili každý z jeho posledních dunků či povedených tříbodových pokusů a vše vyvrcholilo 60 body proti Utahu. Posledními body v kariéře Černé Mamby.

Nastal čas na bilancování této neuvěřitelné kariéry. Dvojnásobný zlatý medailista z olympijských her ovládl s Lakers celou NBA pětkrát a to v letech 2000-2002 a 2009-2010. Dvakrát se stal MVP finále NBA (2009-2010) a MVP celé ligy se stal, kupodivu, pouze jednou v roce 2008.

Celkem si zahrál v 18 zápasech NBA All-Star Game a čtyřikrát se stal MVP tohoto střetnutí. Jedenáctkrát byl zvolen do All-NBA First Team, dvakrát do Second Team a dvakrát do Third Team.

Výčet jeho úspěchů zahrnuje také devítinásobné zvolení do NBA All-Defensive First Team a třikrát umístění do Second Team.

Dále se stal dvakrát nejlepším střelcem ligy (2006 a 2007), v roce 1997 vyhrál NBA Slam Dunk Contest a patřil do NBA All-Rookie Second Team.

Jako třetí nejlepší střelec historie NBA zakončil svou kariéru nastřílením 33 643 bodů. Nasbíral 7 047 doskoků a 6 306 asistencí. Zapomenout nesmíme ani na jeho 1 944 zisků míče. A to je kariéra budoucího člena Síně slávy.

Děkujeme, Kobe!Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru