Menu

Velikáni zámořské NBA oproti skromné evropské scéně

| Redakce |
Profimedia.cz Profimedia.cz

Dlouhodobě patří NBA mezi nejlépe placené sportovní soutěže světa, v basketbalovém měřítku se jí zdaleka nevyrovnají ani kvalitní evropské soutěže ze Španělska či Turecka, ani prestižní Euroliga. Kde se tedy skrývá tajemství úspěchu amerického basketbalu?

Když peníze dělají peníze

Celý basketbalový kolotoč se točí okolo jednoho klíčového prvku – financí. Právě ty jsou v nejprestižnější soutěži NBA úplně jinak dimenzovány, než jaké jsou vůbec možnosti starého kontinentu. Pro srovnání s českou nejvyšší soutěží, kde je vrcholem rozpočet u týmu Nymburka přesahující hranici 100 milionů korun, stojí nejlépe placený basketbalista Kobe Bryant losangeleské Lakers 25 milionů dolarů. Tedy jen samotný hráč v přepočtu 5x více než je rozpočet jednoho našeho klubu, dokonce více než je rozpočet celé naší soutěže.

Samozřejmě se evropské velkokluby zejména svým finančním zázemím přibližují vysoce nastavené americké laťce, jenže ani platové stropy zavedené v NBA k vyrovnání zdaleka nevedou. Své by o tom mohli vyprávět čeští zástupci v nejlepších evropských klubech Tomáš Satoranský hrající za Barcelonu nebo Jan Veselý nastupující za Fenerbahce Istanbul. Oba týmy se ve svých národních soutěžích pohybují na špičce tabulek, utkání jsou pravidelně vyprodána a o kvalitě basketbalu není pochyb. I tak ovšem něco chybí v dostižení zámořského standardu.

Marketing manažerů

Právě manažerské schopnosti jsou začátek celého kola, které posouvá NBA na vyšší příčku. Týmy mají primárně od sponzorů k dispozici vyšší částku, za kterou si mohou kromě nejlepších a tedy nejdražších hráčů pořídit také obrovské haly, které třeba v loňském roce měli průměrnou návštěvnost téměř 18 tisíc diváků, naplňující rekordních 94% kapacity. 700 zápasů bylo vyprodaných a rekordy padaly třeba v Chicagu, kde Bulls sledovalo ve 41 domácích zápasech přes 875 tisíc fanoušků, což i díky speciálním vstupenkám na stání bylo 102% kapacity arény a průměrně téměř 21 a půl tisíce diváků jen v hledišti, o sledovanosti v televizi ani nemluvě. Celkově se na utkání všech třiceti týmů přišlo podívat bez mála 22 milionů diváků.

Právě kupní síla americké společnosti a touha vidět to nejlepší přihrává do klubových pokladen nemalé částky, které jsou dále využívány. Když je pak maximální kapacita istanbulské arény 13 tisíc diváků nebo té barcelonské dokonce pouhých 7 a půl tisíce, přichází kluby o nemalé investiční prostředky. Příklad za vše je final 4 Euroligy, které v Madridu během zápasů mohlo v aréně sledovat 15 tisíc diváků, ve fanouškovských zónách se sešlo další 120 tisíc, ze kterých však již organizátoři příjem neměli.

Opravdové hvězdy a show

Kdo by tedy nevyužil nabídky na basketbalové utkání, ve kterém se střetnou kromě Kobeho Bryanta hvězdy jako LeBron James v dresu clevelandských kavalírů, Dwayne Wade za Miami Heat, Dwight Howard za houstonské rakety či Carmelo Anthony v barvách New York Knicks? Všichni tito hráči mají totiž roční honorář přesahující 20 milionů dolarů a nejen jejich střelecké a herní výkony tomu odpovídají. Umí totiž pro fanoušky udělat opravdovou show. O tu poslední se postaral třeba Jimmy Butler, který překonal o bod rekord Michaela Jordana v počtu bodů za poločas, když v dresu Chicaga Bulls nastřílel 40 bodů a dovedl býky k výhře nad Torontem 115:113. Právě velmi ofenzivní pojetí hry vedoucí velmi často k tříciferným číslům na kontech obou týmů dává mnohem větší prostor pro nějakou tu líbivou akci, díky kterým jsou pak zápasy divácky mnohem atraktivnější a zábavnější. V neposlední řadě je pak také zájem o all-star game, kde se do dvou výběrů dostanou diváky zvolení hráči, kteří předvedou to nejlepší ze svého repertoáru a právem tak pasují NBA do pozice nejlepší basketbalové ligy na světě.


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru