Pravidla NHL
| Super User |Lední hokej je týmovým sportem hraným na ledě - uměle vytvořená kluziště, zamrzlé rybníky atp. Svůj vznik datuje do 19. století v Kanadě, mnohdy přezdívané jako kolébka hokeje. Pravidla hokejového zápolení vznikla v roce 1878 v Montrealu, avšak první záznam o hokejovém utkání je datován již k 3. březnu 1875, rovněž v Montrealu.
Hokej se hraje na 60 minut čistého času (se zastavením časomíry při přerušení), přičemž celkový čas je rozdělen na tři třetiny po 20 minutách. Cílem hry je dostat puk celým svým objemem za brankovou čáru soupeřovy svatyně. Hraje se malým, tvrdým, gumovým kotoučem a hráči se po ledě pohybují na bruslích, přičemž kotouč ovládají za pomocí hokejek.
K utkání je zpravidla nominováno 20-22 hráčů na každé straně (nejčastěji 2 brankáři, 7 obránců a 13 útočníků). Na kluziště se pak proti sobě ve stejný moment smí postavit 6 hráčů na každé straně (obecně 1 brankář, 2 obránci a 3 útočníci). Útočnické pozice jsou navíc rozděleny na levé a pravé křídlo a centra, který se stará o vhazování při začátku zápasu nebo při přerušení hry.
Počty hráčů obou týmů se mění v závislosti na situaci při samotném zápase. Výjimkou jsou například prodloužení, kde proti sobě nejčastěji stojí brankáři a čtyři hráči v poli. Další změnu počtu hráčů na ledě určují rozhodčí, kteří v případě odhaleného prohřešku některého z týmů (faul, více hráčů na ledě, nesportovní chování, atd.) mají právo udělit trest v podobě vyloučení hráče, jenž putuje na trestnou lavici.
Rozhodčí jsou na zápas nominováni celkem čtyři. Dva hlavní se starají o dodržování pravidel a trestání prohřešků, zatímco dva čároví hlídají technické prohřešky, jako je například zakázané uvolnění či postavení mimo hru. V zápasech je navíc povoleno využívat videorozhodčího, se kterým komunikují hlavní rozhodčí u sporných momentů při vstřelení branky.
Hokejové hřiště má minimální rozměry 56x26 metrů, maximální 61x30 metrů.