Menu

Místopředseda ČAAF Michal Rosíval: Hodně lidí žije jen NFL, český fotbal je nezajímá

| |
Záběr ze zápasu Prague Black Panthers/Prague Lions odehrávaném v rámci Juniorského poháru 2014 / Foto: USAsports Záběr ze zápasu Prague Black Panthers/Prague Lions odehrávaném v rámci Juniorského poháru 2014 / Foto: USAsports

S určitým nepochopením se u mnoha lidí setkalo nedávné vyjádření šéfkomentátora Redakce sportu ČT Roberta Záruby, který považuje české společenství okolo amerického fotbalu za až příliš uzavřené. Jak se na fotbal v ČR dívá jeden z jeho čelních představitelů? Redakce USAsports oslovila místopředsedu České asociace amerického fotbalu (ČAAF) Michala Rosívala, který nám dovolil nahlédnout do zákulisí fotbalu v ČR nejen prostřednictvím poskytnutých dat, ale také otevřenou výpovědí odhalující některé problémy v asociaci.

ČLAF, nejvyšší soutěž amerického fotbalu u nás, vznikla v r. 1994 a má tak za sebou 20 let existence. Proběhla na asociaci nějaká důkladnější analýza věnující se posunu této ligy z hlediska její popularity?

Ne, analýzu, jakýsi audit, jsme neprováděli.

Ani přehled o návštěvnosti, alespoň přibližný?

Bohužel, takové statistiky se od začátku soutěže nevedou. Jakkoliv se to zdá podivné, tak v začátcích fotbalu u nás byl přístup ke statistikám natolik "chladný", že z prvních ročníků nejsou ani plné výsledky, natož údaje o návštěvnosti. Vše se postupně mění až posledních zhruba 5 - 10 let. 27 zápasů ČLAF A 2014 navštívilo celkem 9227 diváků a například o víkendu se hrály dva zápasy Juniorského poháru a na nich bylo celkem 800 diváků.

Tam měla směřovat i jedna z mých otázek. Na zápasy Juniorského poháru chodí i stovky diváků, což jsou v ČR v téže kategorii čísla vzácná i pro hokej či kopanou. Čím si tyhle návštěvy vysvětlujete? Je komunita lidí okolo amerického fotbalu semknutější, než je tomu u jiných sportů?

Je to pravda, ta čísla jsou opravdu výjimečná. Osobně pro to vidím dva důvody. Fotbal se u nás nehraje celoročně, ale na jaře hrají muži, na podzim pak mládež. Nyní na podzim tedy nejsou mužské soutěže, na které by diváci mohli zajít. Druhý důvod je pak ten, že diváci možná ne zcela rozlišují kategorii a úroveň. Určitě nelze říct, že nejvíce diváků chodí na nejvyšší úroveň a pak návštěvy klesají. Do jisté míry jsou návštěvy nezávislé na úrovni. Divák jde na americký fotbal, který má ve svém městě a neřeší, jestli hráči hrají dobře nebo špatně. Návštěvy jsou tedy hodně dané aktivitou daných klubů. Některé kluby toto zvládají dobře, jiné méně. Semknutost komunity bych v tom asi příliš nehledal.

Rosíval

Michal Rosíval je stále činný i jako rozhodčí / Foto: Jiří Záveský

Postřehl jsem, že se vstupné vybírá i na soutěž juniorů. Je pro kluby výnos ze vstupného relevantním zdrojem příjmů?

Mám pocit, že většina klubů má vstupné spíše dobrovolné. Kdyby vybíraly 100 korun a měly návštěvu 500 diváků, tak by to podstatnější příjem byl, ale jinak si nemyslím, že by vstupné bylo zásadní položkou rozpočtu, protože týmy, co mají vstupné 100 korun, nemají těch 500 diváků a kdo je má, tak zas nemá to vstupné. Vstupné většinou pokryje jen náklady spojené se zápasem, tedy lékaře nebo pronájem areálu. A když přijde více lidí, jsou v tom zase náklady na marketing.

Plánují se v blízké době akce, které mají za cíl zvýšit povědomí o ČLAF a americkém fotbalu u nás obecně?

Myslím, že letos takových akcí několik bylo. "Vlajkovou lodí" je finále ČLAF - 3000 lidí na svém finále mnoho sportů nemá. Měli jsme přenos z finále v České televizi, na ČT Sport je i ligový magazín Touchdown. Teď v offseason je ale složité na něco lákat, když nic neprobíhá. Jistě, běží NFL, ale to jsou - bohužel - trochu oddělené světy, s touto komunitou se nám příliš pracovat nedaří, hodně lidí žije jen NFL a český fotbal je nezajímá.

Již několik letech uvažujeme o celostátním tryoutu, jakémsi společném náboru. Otázkou je, o jaké akce by se vlastně mělo jednat? Získávání hráčů i fanoušků je u nás primárně věcí klubů. Čím se nyní zabýváme, je strategie zaměřená na školy, konkrétně se jedná o flag fotbal. Ale i zde je nutná určitá součinnost klubů. A celé je to pak hodně o financích. Právě teď jsem si všiml hokejových billboardů, na nichž lákají mladé hráče. Je snadné říct, že se tedy dá inspirovat u ČSLH, ale ty prostředky jsou neporovnatelné.

Na internetu je prakticky nedohledatelná informace, kolik má u nás americký fotbal registrovaných členů. Přitom by bylo zajímavé srovnat tato čísla s baseballem a dalšími menšími sporty.

To je hezká otázka (úsměv). ČAAF je prokazatelně jedním z nejtransparentnějších svazů, co se této otázky týče. Máme u nás svazy, které mají 10 klubů a k tomu vykazují 1000 členů. Přitom jde třeba o sport, který hrají v deseti lidech. Bohužel těmto zkresleným číslům nahrává dosavadní, státní pojetí financování sportu, které prostředky rozděluje na základě počtu členů a víceméně se spokojí skoro s čímkoliv, co daný sport dodá.

My hrajeme férově a je možné, že jsme na tom biti. Nedávno jsem si u vás na serveru přečetl článek o nám konkurujícím sportu, kde byl uveden i počet registrovaných hráčů. Když jsem si to srovnal s tím, co znám z "ročenek", tak jsem se docela divil. ČAAF měla k 22.9.2014 přesně 1782 členů. Členy přitom průběžně aktualizujeme, tzn., že se u nás určitě nemůže stát, že jako aktivního sportovce vykazujeme někoho, kdo hrál naposledy před 15 lety, naše interní lhůta jsou tři roky. Kdo je delší dobu neaktivní, ten o členství přijde.

Diváckým úspěchem skončilo zářijové přátelské utkání mezi výběry ČR a Nizozemí. Vydařila se i atmosféra. Zaznamenal jste před zápasem zvýšený zájem médií?

Malý ten, kdo si dává malých cílů. Já byl z návštěvy zklamaný, čekal jsem 800 - 1000 diváků (na klání se dostavilo něco málo přes 600 diváků – pozn. USAsports). Zájem médií byl a nebyl. Na rozdíl od finále ligy to nebyl zápas, po kterém jsem si mohl říct "tak to se celkem povedlo".

DSC02532

Několik stovek diváků si našlo cestu i na zářijové přátelské utkání mezi týmy ČR a Nizozemí, Atletický stadión Slavie / Foto: USAsports

Jak byste zhodnotil komunikaci mezi asociací a kluby? I jako člověk zvenčí jsem za krátkou dobu stihl postřehnout, že není úplně ideální. Nebo se mýlím?

Snažíme se měnit fotbal ze zábavy ve skutečný sport. Před 10 lety byl největší borec ten, kdo dokázal dát největší ránu hlavou a když se hrálo na poli, tak hlavně, že se hrálo. Tohle se snažíme měnit, ale někomu tím bereme jeho oblíbenou zábavu. Mají pocit, že jsou vším svázaní a přeregulovaní. Jistě, jsou na to určitě různé pohledy, možná by všechno fungovalo i na chlapské slovo. Ta zkušenost je ale taková, že na chlapské slovo to ne vždy funguje a pokud se má fotbal někam posunout, tak jen zábavou být nemůže. Musí to být sport. Většina klubů tohle, doufám, chápe a tento trend podporuje. Ale ano, jsou i kluby, které by se rády vydaly svojí cestou. Cestou práv, ale bez povinností – „Všechno špatné dělá ta asociace, my jsme jenom nevinné kluby“. Nějak ale zapomínají na to, že právě oni, zástupci klubů, jsou tou asociací. Přesto se ale vůči asociaci vymezují.

Nicméně, možná se ale úplně pletu, jé moje hodnocení stavu takové, že většina klubů s námi souhlasí. Menšina klubů je pak postavená na negaci.

Ale ano, jedna věc se nám asi nedaří - nejsme příliš úspěšní v tom, jak vysvětlit klubovým zástupcům, natož pak členům, proč mají být věci tak a ne tak. A když už se to nějak podaří, tak na úrovni klubů může komunikace proběhnout stylem "to my ne, to ta asociace zase něco chce", ačkoliv jde o něco, na čem se dohodly právě kluby.

Co vám jako první vytanulo na mysli po vyjádření Roberta Záruby, který vás chápe jako "uzavřenou komunitu zahleděnou do sebe"?

Že by mne zajímalo, jak to myslel...

Český baseball má navázanou spolupráci s MLB, existuje i nějaké pojítko mezi českým prostředím amerického fotbalu a NFL?

Jednoduchá odpověď je, že ne. Takovou spolupráci ale, myslím, nemá nikdo v Evropě, jsem si tím skoro jistý.

DSC03210

Slavná americká soutěž nejeví o spolupráci s Evropany zájem / Foto: USAsports

Ze strany ČAAF nebyly ani žádné snahy o spolupráci?

Pokud otázka zní, zdali jsme NFL zkoušeli žádat o spolupráci, tak ne, nezkoušeli. Jistě, může to znít zvláštně - podívejte, oni se vůbec nesnaží. Jsou to ale úplně jiné planety, jiné galaxie. Tu otázku, resp. odpověď lze i mírně pootočit. Tou do sebe uzavřenou skupinou je NFL. Samozřejmě, NFL ten kontakt s okolím asi ani příliš nepotřebuje, vystačí si sama. Neexistuje ale ani pořádný vztah mezi NFL a IFAF, tedy světovou federací. Naším partnerem je IFAF a s těmi samozřejmě spolupracujeme, ale NFL je pro nás příliš daleko. Pokud se NFL neohlíží na celosvětovou autoritu v americkém fotbale, je těžké si představit, že se budou zabývat námi. Všechny US ligy žijí vlastním životem, i NHL víceméně nebere ohled na IIHF, má vlastní systém a vlastní pravidla. Český hokej je ve vztahu k NHL ve zcela nesrovnatelné pozici, a přesto když dojde na lámání chleba, tak nezbývá než akceptovat to, co NHL nabídne a když by NHL řekla, že se s IIHF nebo ČSLH nebude vůbec bavit, tak s tím nikdo nic neudělá.

Předpokládám, že otázka stále cílí na porovnání s baseballem, ale ty sporty mají v zámoří odlišné struktury. Každý baseballový klub má mnoho farem, v NFL nic takového není. Dovedu si představit, že český hráč je poslaný třeba na zkušenou do některé z nižších farem týmu MLB, v rámci jakéhosi výměnného pobytu. V případě fotbalu ale ta farma chybí, není jen kam poslat. NFL dříve podporovala NFL Europe, také zvláštní kempy pro evropské hráče, ale to je minulost, tyhle programy NFL stopla. Bohužel zrovna v době, kdy v nich čeští hráči mohli zaznamenat i dílčí úspěchy.

Nějaké individuální kontakty s NFL, potažmo NCAA jsou, ale probíhají na bázi český klub - americký klub, ČAAF - americký klub, případně ČAAF nebo český klub - americký hráč nebo trenér.

Sledujte USAsports také na sociálních sítích (Facebook, Twitter) a buďte v obraze. Vtáhneme vás do hry!


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru