Menu

Seznamte se s Prague Harpies! Možná hledají právě vás

| |
Promo video Prague Harpis / JDI Pictures, oficiální Youtube kanál Prague Harpies

Americký fotbal v České republice má svou určitou tradici, má rovněž dlouhodobou mužskou ligu. Avšak na ženský fotbal se dlouhá léta zapomínalo, zkrátka nebyla žádná dívčí družstva, která by ho u nás provozovala.

usasports logo n
Vtáhneme vás do zákulisí severoamerických sportů (FB, Twitter)

Historie ženského amerického fotbalu se přitom počítá na desítky let, první zmínku máme již z roku 1926. První ženskou ligou v zámoří byla Women's Professional Football League, která fungovala v letech 1965-1973. Od té doby ve Spojených státech i ve zbytku světa vznikaly a zanikaly různé ligy a organizace, které slučovaly ženské týmy a dostávaly ženský americký fotbal do podvědomí veřejnosti.

Průlom v ČR přišel až se vznikem týmu Prague Harpies, které píšou svou historii od roku 2010 a od roku 2013 začaly Harpyje pravidelně hrát především se zahraničními týmy. "S nápadem založit dívčí tým přišla přítelkyně jednoho z hráčů klubu Prague Béčko. Ta myšlenka se mi líbila, tak jsme založili Harpyje," řekl head coach Prague Harpies Nikita Maximov. "Zpočátku dívky chodily trénovat s námi a během několika let jsme z toho zárodku společně vybudovali stabilní tým, který vyhrává zápasy doma i v zahraničí. Paradoxem je, že ta slečna, která Harpyje v podstatě vymyslela, nebyla trénovat ani jednou."

Čím více Harpyje hrály, tím více se o ženský americký fotbal začala zajímat i užší veřejnost, vznikaly další české výběry a minulý rok proběhly první duely mezi českými týmy. Harpyjím se také povedl jeden dlouhodobější cíl, kterým byl vznik ženské ligy amerického fotbalu. Spojily se s dalšími dívčími týmy, se kterými dokázaly vyjednat s Českou asociací amerického fotbalu (ČAAF) vyhlášení prvního oficiálního ročníku ženské soutěže, který bude probíhat na podzim letošního roku.

PH practise2

Tvrdý trénink je součástí života každé Harpyje / Foto: Ronald Hilmar

Prvního ročníku ženské ligy by se mělo zúčastnit 3-5 týmů, které by odehrály zápasy každý s každým doma a venku a nejlepší výběry by se spolu pak utkaly ve finále. Samotná soutěž tak bude velmi náročná a i za tímto účelem hledají Harpyje posily na svou soupisku. "Čím víc, tím líp," přiznává Anna Francová, členka vedení týmu a zároveň hráčka Harpyjí. " Problémem všech dívčích týmů je nedostatek hráček do lajny. Tam je potřeba pořádné baby, ne padesátikilové drobečky. Ale uplatnění najdeme pro každou novou Harpyji," vyzývá zájemkyně.

Pokud tedy máte chuť sportovat, poznat nové kamarádky, zažít něco jiného, než pouze dřinu v posilovně a zkusit si, jaké to je, když se stanete součástí party tvrdých holek, u Harpyjí svou šanci dostanete. "Základní a v podstatě i jedinou podmínku je chuť se zapojit do týmu, trénovat a učit se. Většina dívek, které přijdou na trénink, o americkém fotbale neví skoro nic, neznají pravidla, v životě nebyly na zápase. Spíš hledají fyzickou zátěž, adrenalin, novou zkušenost, kolektiv. A přesně to dostanou," popisuje Francová důvody, proč by si dívky a ženy neměly nechat ujít příležitost stát se součástí týmu. "U harpyjí mají nováčci vlastní trenéry, kteří je naučí základní dovednosti - chytat míč, předávky, skládky. Holky tím pádem mají možnost si udělat představu o tom, co obnáší jednotlivé herní posty. Ve chvíli, kdy mají za sebou základy si pak po dohodě s pozičními trenéry můžou vybrat, co by chtěly hrát."

harpies

Náborový leták Prague Harpies / Autorka Radka Chudomelová

Mnoho potenciálních zájemkyň možná odradí finanční stránka věci, i v tomto však Anna Francová uklidňuje. "Vstupní investice je v podstatě nulová. První měsíc, což může být až dvanáct tréninků, pokud se dotyčná rozhodne chodit i na dobrovolné tréninky navíc, se neplatí. Chceme tak dát všem šanci si dobře rozmyslet, jestli se fotbalu chtějí věnovat. Členské příspěvky se snažíme držet co nejnižší - pokud se to rozpočítá, tak se bavíme o částce přibližně třicet korun za hodinu a půl trénování," podotýká.

"Povinné chrániče a helmu si většinou nováčci můžou půjčit a postupně si je každá hráčka dokupuje. To už je investice v řádu tisíců, ale díky kontaktům našich koučů máme slevy ve specializovaných obchodech a i možnost sehnat levnější věci 'z druhé ruky'," dodává.

Nábor nových členek probíhá na náborových trénincích, které jsou každou středu a neděli ve sportovním areálu Na Šancích v Praze Hostivaři. Bližší informace se dozvíte také na oficiální facebookové stránce pražských Harpyjí.

Zajímá vás vývoj ženského amerického fotbalu v České republice z pohledu Harpyjí? Navštivte webové stránky Prague Harpies či se přidejte na jejich oficiální facebookovou fanpage.

Prague HarpiesAutor: Ronald Hilmar

 Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru