Menu

Hokejisté od A do Z - Nejdéle sloužící kapitán Steve Yzerman

| |
Steve Yzerman během utkání legend Detroitu a Toronta / Profimedia.cz Steve Yzerman během utkání legend Detroitu a Toronta / Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že jen pár hráčů narozených v Asii, resp. ve Francii, má příjmení na netypické písmeno X a žádný z nich nejen, že nikdy nehrál v NHL, ale ani nemá za sebou kariéru, kterou by bylo hodno připomenout, toto písmeno přeskočíme a dostáváme se tak k předposlednímu písmenu v abecedě a to k písmenu Y.

Zde je zase volba opravdu velmi lehká, ale jak je zvykem, vzpomenu i jiná jména. I když Alexej je Jašin, v zámoří se píše Yashin, a i proto ho vzpomenu při tomto písmenu. Vůbec historický první hráč, kterého draftovala Ottawa Senators od svého založení, začal kariéru jako hrom, ale když ho začaly více zajímat peníze, jak hraní hokeje a k tomu se přidalo i nějaké zranění, upadl. Předtím stihl v NHL nasbírat 781 bodů v 850 zápasech, když hned ve své první sezoně posbíral 79 bodů v 83 zápasech a byl nominován na Calder Trophy, kterou ale nevyhrál na úkor Martina Brodeura. V roce 1999 skončil druhý v hlasování o Hart Trophy. Co se týče mezinárodní kariéry, má zlato z juniorského mistrovství světa a také seniorského a z Olympiády má stříbrnou a bronzovou medaili. Scott Young odehrál v NHL 1181 zápasů a připsal si v nich 756 bodů. Dvakrát se těšil ze Stanley Cupu a to v dresech Pittsburghu a Colorada. Vyhrál Světový pohár, z juniorského mistrovství světa má bronz a z Olympijských her stříbro.

Na prvním místě písmene Y se tak jednoznačně umístil člen Hokejové síně slávy, hráč, který odehrál 1514 zápasů se ziskem 1755 bodů. Mimo jiné vyhrál Lester B. Pearson Award, Bill Masterton Memorial Trophy, Conn Smythe Trophy či Frank J. Selke Trophy. Třikrát vyhrál Stanley Cup jako hráč, jednou jako člen organizace. Více bodů v NHL v celé historii nasbíralo jen pět hráčů a jeho dres s číslem 19 je v Detroitu vyřazen. Má olympijské zlato, bronz z juniorského mistrovství světa, zlato z Kanadského poháru a dvě stříbra z Mistrovství světa.

Stephen Gregory Yzerman se narodil ve městě Cranbrook v Britské Kolumbii (zde se narodili také Scott Niedermayer z minulé části, pozn. Autora), ale vyrůstal v městečku Nepean, které dnes patří do aglomerace Ottawy. Zde během studia na vysoké škole začal hrát za místní juniorský tým Nepean Raiders, ale jen během jedné sezóny. Od roku 1981 do roku 1983 působil v týmu OHL Peterborough Petes.

Draft 1983 byl prvním pro nové majitele týmu Detroit Red Wings Mikea and Mariana Ilitche a ti byli spolu s generálním manažerem Jimem Devellanom rozhodnutí draftovat Pata LaFontainea, který strávil juniorskou kariéru v okolí Detroitu. Red Wings ale táhli až ze čtvrtého místa a právě třetí výběr byl hráč v hledáčku červených křídel. Proto sáhli Red Wings po Yzermanovi, který v kariéře ukázal, že tohoto výběru nikdy nebudou litovat. I když vedení původně plánovalo nechat Yzermana ještě jeden rok v juniorce, v přípravném kempu hned ukázal své kvality, a tak začal sezonu v prvním týmu a byla to sezona jako hrom. V 80 zápasech nasbíral 87 bodů, v hlasování o Calder Trophy skončil druhý za Tomem Barrassem. Steve se zúčastnil v tom roce i svého prvního All-Star Game, jako vůbec první 18-letý hráč v historii NHL, od zavedení nového formátu Utkání hvězd v sezoně 1969. Až o 27 let později jeho rekord překonal Jordan Staal o jen 8 dní.

Kapitán rudých křídel

Po sezoně 1985/1986 opustil Red Wings kapitán Danny Gare a po jen třech sezónách v týmu byl trenérem Jacquesem Demersem za nového kapitána zvolen Yzerman. Stal se tak nejmladším kapitánem v týmové historii a trenér své rozhodnutí komentoval slovy: "Chci chlapa, který bude mít logo Red Wings vytetované na hrudi." V další sezoně Yzerman dovedl Red Wings k prvnímu diviznímu titulu po 23 letech. V sezóně 1988/1989 dosáhl svého maxima v produktivitě, když nastřílel 65 branek, ke kterým přidal 90 asistencí, aby dosáhl hranice 155 bodů. V bodování sezóny před ním skončili jen Lemieux a Gretzky. Hráčskou asociací byl zvolen za nejlepšího hráče a získal Lester B. Pearson Award.

Krušné časy nastaly pro Yzermana v roce 1993, kdy začal tým trénovat legendární Scotty Bowman. Ten požadoval od hráče více defenzivní činnosti, což se Yzermanovi vůbec nelíbilo a situace vyústila až do stádia, že měl být vyměněn do nového týmu NHL z místa, kde vyrůstal, do klubu Ottawy Senators.

 Nakonec ale Steve zůstal, poslechl trenéra a zapracoval na své defenzivní činnosti, což z něj udělalo lepšího, kompletnějšího hráče a pomalu se stával nejen týmovou legendou, ale legendou celé NHL. V roce 1995 se Red Wings probojovali až do samotného finále, v němž naposledy hráli ještě v roce 1966, ale podlehli v něm New Jersey. Po sezoně začali mnozí zpochybňovat jeho vůdčí schopnosti a Le Journal de Montréal dokonce přinesl informaci o tom, že trenér Canadiens a zároveň Yzermanův bývalý trenér, Jacques Demers, ho chce v týmu a na světě je jeho výměna za Mathieua Schneidera a první volbu draftu. Opět se zvěsti nepotvrdily, Yzerman zůstal a s Detroitem dosáhl ligového rekordu v počtu vítězství v sezóně. Z 82 zápasech Red Wings naplno nebodovali jen ve dvaceti a bodový součet 131 je druhým největším v historii NHL. Detroit byl považován za největšího favorita, ale v konferenčním finále padl s Coloradem Avalanche. Během play-off ale v semifinále proti St. Louis vstřelil Yzerman jeden ze svých nejpamátnějších gólů, když v sedmém zápase série rozhodl v druhém prodloužení. Gretzkymu sebral ztracený puk a střelou od modré překonal brankáře Jon Caseyho.

Nejlepší léta kariéry

Tato sezóna byla předzvěstí zlatých časů Detroitu, které pak následovaly. V roce 1997 vyhráli Red Wings Stanley Cup po dlouhých 42 letech, když ve čtyřech zápasech zničili Philadelphii Flyers. Šest dní po triumfu zažili tři ruští hráči Detroitu oslavující titul, Viacheslav Fetisov, Vladimir Konstantinov a týmový masér Sergei Mnatsakanov, dopravní nehodu, když jejich řidič nezvládl jízdu a havaroval s pronajatou limuzínou. Fetisov obešel s lehkými zraněními, ale Mnatsakanov a Konstantinov skončili v kómatu. Konstantinov v něm strávil dlouhé týdny a kvůli vážným zraněním hlavy skončil na vozíku a hokej si už nikdy nezahrál. Na projev úcty celou následující sezónu nosili hráči Detroitu na dresu iniciály Konstantinova a Mnatsakanova s ​​nápisem "věříme" v angličtině i ruštině. Detroit v sezoně dokázal titul obhájit, když ve čtyřech zápasech porazil Washington Capitals i s Peterem Bondrou. Během slavnostního ceremoniálu se udál další z nejpamátnějších momentů, které NHL pamatuje. Po tom, co Yzerman vztyčil Stanley Cup nad hlavu, byl na vozíčku na led přivezen Konstantinov, a i když už za Detroit nehrál, stále byl podle hráče součástí týmu. Dostalo se mu pocty dotknout se poháru jako druhému v pořadí a Gary Bettman udělil po sérii speciální výjimku, když dovolil jeho jméno vyrýt na Pohár a uznal mu vítězství ve Stanley Cupu.

I v dalších sezónách patřil Detroit k absolutní špičce, ale na další triumf si Yzerman a spol. museli počkat. Mezitím 26. listopadu 1999 se Steve stal teprve jedenáctým hráčem, který překonal hranici 600 gólů, rok na to vyhrál Frank J. Selke Trophy pro nejlepšího bránícího útočníka. V sezóně 2001/2002 utrpěl zranění kolene, které ho z akce vyřadilo až na 30 zápasů. Během play-off svému týmu pomohl k dalšímu Stanley Cupu navzdory stálým bolestem. I nyní došlo k speciálnímu okamžiku, kdy Yzerman nezvedá pohár nad hlavu jako první, ale přenechal tuto čest trenérovi Bowman, který ukončil po tomto zápase svou trenérskou kariéru. Byl to také moment, kdy bylo vidět, že vztahy hráče s trenérem od jeho příchodu do týmu se z hrůzných změnily na výjimečné.

Zranění a ukončení kariéry

Po sezoně potřebovalo Yzermanovo koleno doléčit, ale vyšetření ukázaly, že bude potřebná vážná operace osteotomie, kdy se kost řeže kvůli zkrácení, prodloužení nebo změně jejího uspořádání. Kvůli operaci vynechal Yzerman až 66 zápasů a do akce se vrátil až v únoru, když hned v prvním zápase získal bod za asistenci. V další sezóně během play-off zasáhla zblokována střela Yzermanovo oko, zlomila mu očnici a poškrábala rohovku. Operace oka ho vyřadila z celého play-off a také z reprezentování rodné Kanady na Světovém poháru. Tam si jeho dres s číslem 19 na znak úcty odmítli obléci či Joe Sakic (zmiňované v minulé části, pozn. Autora) nebo Joe Thornton. Po této sezoně následovala výluka a po ní se Yzerman vrátil s ochranným štítem na tváři, který dosud odmítal nosit.

 Byla to zároveň poslední Yzermanova sezóna. Ještě před ukončením kariéry překonal Lemieuxův brankový zápis a přeskočil ho na osmém místě historických tabulek střelců. Tento moment pojal hráč velmi skromně: "Nedávám tomu žádný vážnější význam a pokud něco, tak je zde alespoň vidět, jakým skvělým hráčem byl. Já jsem na to potřeboval o téměř pět let víc." 3. července 2006 Yzerman definitivně ukončil kariéru a deník Sports Illustrated ho poprvé v kariéře dal na titulní stranu i s nápisem: Yzerman: A Salute to Stevie Y.

Yzerman je nejdéle sloužícím kapitánem za jeden tým v historii NHL. Kapitánské C nosil v Detroitu během dlouhých 19 sezón téměř 20 let a odehrál s ním 1303 zápasů. V historii klubu nikdo nenasbíral více asistencí, jen Howe nastřílel více branek a nasbíral více bodů a jen Howe, Lidström a Delvecchio odehráli za klub více zápasů. Celou kariéru odehrál za jeden klub a to ho s 1755 získanými body dělá nejproduktivnějším hráčem v historii NHL, který oblékl na sebe jen jeden dres.

25. září 2006 ho Detroit jmenoval jako viceprezidenta a výkonného guvernéra, 2. ledna 2007 byl vyřazen jeho dres s číslem 19, kdy se na praporu objevilo kromě jeho jména a čísla dresu i kapitánské C, které připomíná jeho přezdívku "The Captain". Na ceremonii byli přítomni Darren Pang, Gordie Howe, Ted Lindsay, Alex Delvecchio či Scotty Bowman. Aktivní hráči týmu měli na sobě dresy s jeho jménem ve vyhotovení Detroitu Red Wings, reprezentace Kanady, All-Star zápasu, nebo jeho juniorského týmu Peterborough Petes. V ten den dostal od starosty klíč od města Detroit, 13. leden 2007 dostal v Detroitu název Den Stevea Yzermana.

Když 11. ledna 2008 přišel Detroit hrát do Ottawy, Yzerman byl jako místní rodák zvolen do Ottawa Sports Hall of Fame, o měsíc později byl uveden do Michigan Sports Hall of Fame. V sezoně 2008/2009 ho fanoušci zvolili za nejlepšího kapitána všech dob. 23. června 2009 byl nakonec uveden i do Hokejové síně slávy. Pro Olympijské hry 2014 byl zvolen výkonným ředitelem hokejového výběru, dosáhl zlato, ale své funkce se po triumfu vzdal.

S manželkou Lisou Brennan má Steve tři dcery a žijí v části detroitské aglomerace, Bloomfield Hills v Michiganu. Yzerman má dvojí občanství, když kromě rodného kanadského dostal pro dlouhodobý pobyt v USA i americké. Stadion, ve kterém zažíval své hokejové začátky, přejmenovali na Steve Yzerman Arena, jedna divize CJHL je pojmenována Yzermanova.Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru