Menu

Sprint Cup: Jimmie Johnson v závěru závodu překvapil všechny Toyoty a díky vítězství pojede v Miami o titul

| |

Sezóna se nám už pomalu, ale jistě blíží ke konci. Třiatřicátý závod sezóny hostil ovál v Martinsville. Pro zbývající osmičku jezdců, kteří se udrželi v Chase for the Cup zde začínalo poslední eliminační kolo před Miami, kde se utkají čtyři nejlepší. Martinsville je vůbc nejkratší ovál v kalendáři, takže se rozhodně bylo na co těšit. Minulý rok zde zvítězil Jeff Gordon, který startoval i letos jako náhrada za Dala Earnhardta Jr. Jeff se tedy mohl pokusit o desáté vítězství na tomto oválu. Jak nakonec závod dopadl?

Ještě před závodem se vrhneme na kvalifikaci, ve které byl nejrychlejší Martin Truex Jr., pro kterého to bylo jeho páté pole v letošní sezóně. Truex Jr. má stále chuť vítězit i přesto, že už není členem elitní osmičky. V první řadě ho doplnil Joey Logano. Druhou řadu obstarali Jimmie Johnson a AJ Allmendinger. Hned za nimi bylo silné duo Chase Elliott a Tony Stewart. Následovali jezdci týmu Joe Gibbs Racing Carl Edwards a Denny Hamlin. Z páté řady do závodu vyjížděli Kyle Busch a Jeff Gordon. Kompletní dvanáctku uzavírali Kyle Larson a David Ragan. Kvalifikace se nepovedla Kensethovi (17. místo), Keselowskému (19. místo), Harvickovi (20. místo) a Kurtu Buschovi (23. místo).

Start si Martin Truex Jr. pohlídal na jedničku a Loganovi nedal žádnou šanci. Logano se ihned zařadil na vnitřní stranu za Truexe Jr. O třetí místo bojovali několik kol AJ Allmendinger a Jimmie Johnson. Úspěšnější byl nakonec Jimmie Johnson, který se tak dostal na třetí pozici. Kupředu také startovali vozy týmu Joe Gibbs Racing a hlavně Matt Kenseth, který se prodíral startovním polem. Velmi dobře zvládl úvodní kola Chase Elliott, který si držel šesté místo. Ovšem v zrdcátkách už viděl Kyla Busche, který si s ním po pár kolech poradil. Následně Elliott začal mírně ztrácet. Ve vedení stále kroužil Martin Truex Jr. následován Loganem.

Ve 22. kole zavlála poprvé žlutá vlajka, když Ricky Stenhouse Jr. nezvládl svůj vůz ve třetí zatáčce a dostal smyk. Požkození bylo natolik velké, že se Stenhouse Jr. rovnou odebral do garáží, kde už zůstal. Druhá polovina startovního pole tuto caution využila k zastávkám. Denny Hamlin a Carl Edwards obdrželi penalizaci za rychlost v boxech a museli restartovat až z konce startovního pole. Hned po restartu se do vedení dostal Logano následován Truexem Jr. O třetí místo bojovali Johnson a Kyle Busch. Denny Hamlin společně s Carlem Edwardsem se úspěšně dostávali kupředu. Následně se Truex Jr. začal opět přibližovat Loganovi, kterého také ve 46. kole opět překonal a vzal si vedení zpět. 

V 62. kole zavlála podruhé v závodě žlutá vlajka. Důvodem byl olej na trati z vozu Davida Ragana, který měl se svou Toyotou nemalé problémy. Ve vedení byl stále Truex Jr., který si chtěl napravit chuť, poté co minulý týden v Talladeze vypadl z Chase. Krátce po restartu se ale za něj pověsil Kyle Larson a také ho v 74. kole úspěšně překonal. Ovšem ne na dlouho, protože Truex Jr. se jen tak nevzdává. V 80. kole tak byl Martin Truex Jr. opět ve vedení. Na druhé místo se po chvíli protalčil Kyle Busch. O dalších pár kol později byl na třetím místě Matt Kenseth, takže v první trojici byli jezdci Toyoty. Krátce po 100. kole přenechal Martin Truex Jr. vedení Kylu Buschovi, aby získal bonusový bod za alespoň jedno kolo ve vedení.

O tři kola později byl ve vedení opět Truex Jr. Na druhém místě kroužil Kyle Busch a třetí byl Matt Kenseth. Velmi se nedařilo Kurtu Buschovi, který jezdil až ve třetí desítce a hrozilo, že spadne do kolové ztráty. Kurt Busch zde měl problémy už v kvalifikaci, kdy se mu nepodařilo najít optimální nastavení vozu. Ve 133. kole zavlála potřetí v závodě žlutá vlajka. Důvodem byl úlomek z vozu Briana Scotta. Následovaly zastávky v boxech. Hodně nespokojený byl po nich Kevin Harvick, který obdržel penalizaci za rychlost v boxech a čekalo ho to samé, co předtím Dennyho Hamlina a Carla Edwardse - restartoval až z konce startovního pole. Truex Jr. si své první místo udržel i po restartu, ale dotíral na něj Kenseth. I jemu Truex Jr. daroval dárek v podobě bonusové bodu za alespoň jedno kolo ve vedení.

Následně se do vedení vrátil zpět Martin Truex Jr., který zatím ukazoval, že je hladový po vítězství. Blížili jsme se ke 200. kolu. Velmi pikantní byl souboj o šesté místo mezi Jimmiem Johnsonem a Dennym Hamlinem, který se prokousal startovním polem až na sedmé místo. Johnson byl pomalejší, ale chytře využíval vnější stranu a Hamlin se před něj ne a ne dostat. Po pár kolech si Hamlin pomohl postrčením a před Johnsona se dostal. Johnson dal jasně najevo, že s tímto manevrém není spokojen. Navíc se o pár kol později začalo kouřit z levé části Johnsonova vozu. Bylo jasné, že je potřeba zajet do boxů. Vedení NASCAR se rozhodlo vyvěsit žlutou vlajku.

Johnson tak zamířil na pit road a díky delšímu pit stopu (z důvodu oprav) se propadl až do třetí desítky. Tam se potkal s Kurtem Buschem, který stále ne a ne najít optimální nastavení. Ještě před caution se do vedení dtsla Kenseth a ten si první místo udržel i po pit stopech. Další kola ve vedení začal přidávat po restartu. Za ním se seřadil druhý Kyle Busch a třetí Denny Hamlin. Na čtvrtém místě jezdil Logano. Velmi dobře jel i Jeff Gordon, ten se držel v první desítce. K vidění byla i stíhací jízda Jimmieho Johnsona, který doslova letěl kupředu. Po pár kolech překonal i trápícího se Harvicka, který se zasekl na pozici okolo dvacátého místa. Velmi nenápadný byl Carl Edwards, který se postupně prokousal až na deváté místo. Zatímco Chase Elliott mírně ztrácel rychlost a propadal se.

Jezdcům se úspěšně podařilo pokořit hranici 300. odjetých kol a nyní už zbývalo pouze dvěstě kol. Ve vedení byl neohroženě Matt Kenseth, který měl přibližně sekundový náskok na druhého Kyla Busche. Pokud by se nestala caution, jezdce čekaly zhruba za padesát kol zastávky v boxech. To se také stalo. Mezi prvními zajel do boxů Kyle Larson nebo také Kevin Harvick. Nutno říct, že Harvick i Kurt Busch už byli v kolové ztratě. Naopak Jimmie Johnson se prokousal až na desáté místo za Carla Edwardse. Na pit road se vydali i jezdci z čelních pozic, ovšem ne AJ Allmendinger a Jimmie Johnson. To bylo klíčové, protože v době, kdy ostatní stavěli, praskla Edwardsovi pneumatika a caution byla na světě.

A byl to právě Allmendinger a Johnson, kteří na tom vydělali. I když i oni si zažili peprné okamžiky. Vedení NASCAR stále odkládalo otevření boxů a v jednu chvíli byl záběr, jak osmačtyřicítka Johnsona stojí na protilehlé rovince a hlásí, že nemá palivo. Johnson naštěstí svůj vůz rozpohyboval a do boxů se společně s Allmendingerem dostali. V první řadě restartovali Denny Hamlin a Kyle Busch. V druhé řadě byl Jimmie Johnson a Jamie McMurray. O drama bylo postaráno. Denny Hamlin si restart pohlídal a vedení si udržel, ale za ním to bylo těsné. Kyle Busch svedl souboj s Johnsonem, který ovšem prohrál a druhé místo tak musel přenechat osmačtyřicítce. Johnson se stále víc blížil Hamlinovi. Do konce závodu zbývalo pouhých sto kol.

Zhruba ve 405. kole začaly souboje mezi Hamlinem a Johnsonem. Mnozí by čekali, že se Jimmie Johnson pokusí o jakousi odplatu Hamlinovi za kontakt na začátku závodu, ale to se nestalo. Ovšem bylo to velmi těsné, ale byl to Johnson, který se ve 409. kole nakonec ujal vedení. Ihned začal navyšovat svůj náskok na druhého Hamlina. Po chvíli se na třetí místo dostal Kenseth. První čtveřice byla následující: 1. Johnson, 2. Hamlin, 3. Kenseth, 4. Kyle Busch. Johnson stále víc a víc ujížděl. Navíc do konce závodu zbývalo pouze padesát kol. Hamlin urputně bránil svou druhou pozici oproti rychlejšímu Kensethovi. K jezdcům týmu Joe Gibbs Racing se navíc blížil Brad Keselowski.

Zhruba dvacet kol před koncem se na druhé místo dostal právě Brad Keselowski, který se vydal stíhat Jimmieho Johnsona. Ovšem jeho ztráta byla příliš velká, něco mále přes dvě a půl sekundy. Navíc Johnson chvílemi svůj náskok navyšoval. Do konce závodu se už nic významného nestalo a Jimmie Johnson si tak dojel pro své letošní 4. vítězství a zajistil si tak postup do Miami. Je to vůbec poprvé pro Johnsona, co se mu povedlo dostat se až do Miami. Zároveň to pro něj bylo 9. vítězství zde v Martinsville a také 79. v jeho kariéře. Druhý skončil Brad Keselowski, třetí Denny Hamlin, čtvrtý Matt Kenseth, pátý Kyle Busch, šestý Jeff Gordon, sedmý Martin Truex Jr., osmý Jamie McMurray, devátý Joey Logano a desátý AJ Allmendinger. Velmi se závod nepovedl Kevinu Harvickovi a Kurt Buschovi, ti skončili na 20. a 22. místě.

 

Průběžné pořadí po závodě Goody's Fast Relief 500, Martinsville

1. #48 Jimmie Johnson - 4044 bodů

2. #11 Denny Hamlin - 4039 bodů

3. #20 Matt Kenseth - 4039 bodů

4. #18 Kyle Busch - 4037 bodů

------------------------------------------------

5. #22 Joey Logano - 4033 bodů

6. #4 Kevin Harvick - 4021 bodů

7. #41 Kurt Busch - 4019 bodů

8. #19 Carl Edwards - 4005 bodů

9. #78 Martin Truex Jr. - 2226 bodů

10. #2 Brad Keselowski - 2207 bodů

11. #3 Austin Dillon - 2187 bodů

12. #24 Chase Elliott - 2185 bodů

13. #42 Kyle Larson - 2183 bodů

14. #14 Tony Stewart - 2156 bodů

15. #1 Jamie McMurray - 2143 bodů

16. #34 Chris Buescher - 2123 bodů Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru