Menu

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil v napínavé a mocné Talladeze, kde bylo k vidění hned několik překvapujících momentů

| |

Dvaatřicátý závod letošní sezóny obstarala mocná Talladega. Jezdci tento ovál nemají moc v lásce, jelikož jde o jakousi loterii. Zde má šanci každý jezdec na vítězství. Takovou třešničkou bylo to, že hned čtyři jezdci po tomto závodě opustí kolotoč Chase for the Cup a ztratí tak šanci bojovat o titul. Na jezdce čekalo dlouhých 188 kol. Název závodu se změnil zhruba dva dny před závodem na Hellmann's 500 (dříve bylo oznámeno, že se bude jmenovat Alabama 500). Na start tohoto závodu se výjímečně postavil i vůz číslo 99, v němž závodil Ryan Reed, pro kterého to byl debut v této sérii.

Kvalifikaci překvapivě nejlépe zvládla Toyota Martina Truexe Jr., který si vyjel letošní čtvrté pole časem 49.508 (193.423 mph). Společně s ním byl v první řadě Brad Keselowski. Druhou řadu obsadili Matt Kenseth a Chase Elliott, ten musel nutně zvítězit. Další řada patřila dvojici jezdců týmu Roush Fenway Racing ve složení Greg Biffle - Ricky Stenhouse Jr. Následovali opět Chase jezdci Kurt Busch a Denny Hamlin. První desítku uzavřeli Austin Dillon a Paul Menard. Velmi dobře zajel Reed Sorenson, ten se do závodu rozjížděl z dvanáctého místa.

Ještě před startem závodu se jezdci týmu Joe Gibbs Racing (všichni kromě Dennyho Hamlina), že se do závodu rozjedou až z posledních míst. Nechtěli riskovat, že by se zapletli do nějaké nehody. Start se Truexovi Jr. docela povedl, ale už v prvním kole ho o vedení připravil Brad Keselowski, který zde umí. Ihned po startu se utvořil jeden velký balík jezdců. Pořadí se každým kolem měnilo, ovšem ne ve vedení, protože to si hlídal Brad Keselowski, který také potřeboval zajet velmi slušně. Krátce po deseti kolech se strhl boj o vedení mezi Truexem Jr. a Keselowskim. A byl to Keselowski, který si vedení po dvoukolové bitvě uhlídal.

Jezdci stále bojovali o každou pozici na trati. Naopak trio jezdců Matt Kenseth, Carl Edwards, Kyle Busch stále kroužili se ztrátou pěti sekund na hlavní balík. Bylo jasné, že to je jejich taktika a že se nikam nepohrnou. Krátce před čtyřicátým kolem byly k vidění první zastávky v boxech. Trio jezdců týmu Joe Gibbs Racing zůstali na trati o dvě kola déle a to znamenalo, že si alespoň jeden z nich připíše bonusový bod za kolo ve vedení. Problémy potkaly Joeyho Logana, jeho mechanici zapomněli pod jeho vozem zvedák a Logano s ním bohužel vyjel na trať. Snažil se zvedák kličkováním odstranit zvedák ze svého vozu, ale nakonec musel opět zajet na pit road.

Ve třiačtyřicátém kole potkaly masivní problémy Martina Truexe Jr. Z jeho Toyoty se začalo kouřit a to znamenalo, že má problémy s motorem a to nebylo dobré. Truex Jr. se tak vydal do garáží, ale jeho šance na postup do dalšího kola výrazně klesly. A byl to také on, kdo způsobil první caution. Důvodem byl olej na trati právě z Truexova vozu. Na pit road se vydali pouze jezdci týmu Joe Gibbs Racing. Naopak Brad Keselowski sbíral jedno kolo ve vedením za druhým. Následující restart si také pohlídal, ovšem na druhé místo se dostal Chase Elliott. Elliott se snažil Keselowského pokořit, ale nešlo to, byl příliš silný. Přesto to ale vyšlo. Ve třiašedesátém kole se Elliott dostal do vedení.

O to ho ale připravil hned následující kolo Greg Biffle, který si dělal zálusk na první vítězství v této sezóně. Velmi nenápadně se kupředu plížil Jimmie Johnson, který během týdne oznámil, že se bude snažit pomoc svému kolegovi k vítězství. Biffle ve vedení strávil dlouhých třináct kol, poté začaly opět zastávky v boxech. Vedení tak opět na chvíli převzali jezdci týmu Joe Gibbs Racing. Následně se do vedení dostal na šest kol Michael Annett. Poté co i on zajel do boxů, se do vedení dostal dominující Brad Keselowski. Jezdci uháněli k cíli závodu co to jen šlo. Byl to Keselowski, kdo jako první najel do druhé poloviny závodu. Za ním se to ale mlelo. Rozhodně se dala očekávat nějaká nehoda.

A to se také stalo. Ve 115. kole spolu kolidovali Greg Biffle a Jeffrey Earnhardt. Do celé nehody se ještě nešťastně přimotal Casey Mears. A právě Casey Mears utrpěl z tého nehody největší požkození a musel ze závodu odstoupit. V ten samý okamžik se z garáže vozu číslo 78 ozvala zpráva, že Martin Truex Jr. se už v závodě neobjeví a bylo jasné, že vypadne z Chase. Postupně přituhovalo. Do konce závodu zbývala ani ne polovina závodu. Brad Keselowski si pohlídal další restart a suveréně pokračoval ve vedení. Zezadu mu kryli záda Joey Logano a Ryan Blaney. Trio jezdců týmu Joe Gibbs Racing stále sázelo na opatrnou taktiku a rozhodně jim zatím velice vycházela. Zhruba ve 130. kole se objevil problém u vedoucího Keselowského. Na splitter se mu dostala nečistota, kterou bylo zapotřebí odstranit.

Z okýnka ukázal druhému Blaneymu, že potřebuje, aby ho předjel a to také udělal. Keselowski se za Ryana zapíchl a nečistota byla rázem pryč díky silným větrům. Jenomže pak se stalo něco nečekaného. Keselowski jedoucí za Blaneym najednou začal zpomalovat a vybočil ze závodní stopy. Poté bylo jasně vidět, že i on má problém s motorem. A i jemu muselo být jasné, že je to konec. Rozhodně to byla pro něj veliká smůla, protože byl jasně nejrychlejší. Se svým vozem se tak odebral do garáží, kde jeho mechanici jen konstatovali, že je konec. Ve vedení se nacházel Ryan Blaney, který také stále čeká na své první vítězství.

Neuběhla ani dvě kola po restartu a už bylo opět máváno žlutou vlajkou. Důvodem byl nepořádek na trati. Jezdci se vydali na pit road. Zdálo se, že jde o poslední zastávky. Ovšem pokud by bylo prodloužení závodu (tzv. Overtime), jezdci by se ještě pořádně zapotili. Logano zvládl restart skvěle a své vedení si uhlídal. Druhý kroužil Kevin Harvick a třetí Alex Bowman, který jel ve voze číslo 88. Postupem času jsme mohli spatřit tzv. single line. Jezdci tak víceméně jen kroužili za sebou a čekali co se stane. Cíl závodu se neskutečně rychle blížil. Zbývalo posledních deset kol. Ve vedení byl Joey Logano následován Kevinem Harvickem. I Loganovi se na splitter přilepil nepořádek, ale spotter mu hlásil, že je zatím vše v pořádku. Ve 183. kole způsobil menší nehodu Kasey Kahne, který se svým vozem dostal smyk. Do nehody se zapletli ještě Jamie McMurray a Trevor Bayne.

Jezdci se seřadili a na řadě byl další restart, ale ten se také nepovedl. Při nájezdu do 187. kola nezvládl svůj vůz Alex Bowman, který poslal svou osmaosmdesátku do trávy. V závodě pokračoval, ale s kolem ztráty na vedoucího Logana. Na řadu přišel očekávaný Overtime. Ovšem Joey Logano nikomu nedal šanci a restart si pohlídal. Na druhé místo se protlačil Brian Scott a ještě se snažil na Logana zaútočit, ale už nebyl čas. Joey Logano tak zvítězil a zajistil si tak postup dále. Druhý skončil Brian Scott a třetí Denny Hamlin. Na čtvrté místě protnul cílovou pásku Kurt Busch a kompletní pětku uzavřel Ricky Stenhouse Jr. Velmi dobře zajel i druhý jezdec týmu Richard Petty Motorsports Aric Almirola, ten skončil na místě osmém.

S Chase se tak rozloučili: Austin Dillon, kterému scházel pouze jediný bod k tomu, aby postoupil. Dále vypadl Chase Elliott, který nezvládl zvítězit. Závod dokončil na dvanáctém místě. A kompletní čtveřici vypadlíků doplnili jezdci, kteří měli problémy s motorem Brad Keselowski (vedl nejvíce kol - 90) a Martin Truex Jr. (startoval z pole).

Po závodě byl k vidění jeden pozoruhodný moment. Kevin Harvick nebyl spokojen s manévrem Kurta Busche, kdy se oba lehce dotkli v dojezdovém kole do boxů. Poté co se oba dostali na pit road si Kevin Harvick došel pro Kurta. Kurt Busch byl stále ve svém autě, když k jeho vozu naběhl Harvick a udeřil Kurta. Nepochopitelné, jelikož Kevin Harvick už postup jistý měl a na vítězství v závodě by to rozhodně nestačilo. Tyto výbušné reakce jsou ale u Harvicka velice známé (viz. Chicagoland 2015).

Průběžné pořadí po závodě Hellmann's 500, Talladega

1. #18 Kyle Busch - 4000 bodů

2. #4 Kevin Harvick - 4000 bodů

3. #11 Denny Hamlin - 4000 bodů

4. #48 Jimmie Johnson - 4000 bodů

5. #22 Joey Logano - 4000 bodů

6. #20 Matt Kenseth - 4000 bodů

7. #19 Carl Edwards - 4000 bodů

8. #41 Kurt Busch - 4000 bodů

9. #78 Martin Truex Jr. - 2191 bodů

10. #2 Brad Keselowski - 2168 bodů

11. #3 Austin Dillon - 2163 bodů

12. #24 Chase Elliott - 2156 bodů

13. #42 Kyle Larson - 2155 bodů

14. #14 Tony Stewart - 2141 bodů

15. #1 Jamie McMurray - 2110 bodů

16. #34 Chris Buescher - 2109 bodů

 

 Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru