Menu

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

| |

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod letošní sezóny a napětí houstlo. Po tomto závodu zbydou jen čtyři jezdci, kteří si to rozdají o titul právě v Miami. Do tohoto závodu jezdci vstupovali s minimálními rozestupy, pouze dvojka Kevin Harvick a Kurt Busch museli snad už jen zvítězit, aby se dostali do Miami. A právě Kevin Harvick to zde pořádně umí, z posledních šesti závodů zde pětkrát zvítězil. Závod byl vypsán na 312 kol a název závodu byl Can-Am 500.

V kvalifikaci překvapivě zvítězil Alex Bowman, který nahrazuje zraněného Dala Earnhardta Jr., který tuto sezónu definitivně odpískal. Bowman tak dal jasně najevo, že je připraven na full time sezónu. V první řadě ho doplnil Kyle Larson. Druhá řada patřila dvojici Chase Elliott a Joey Logano. Následovali je další Chase jezdci a to sice Denny Hamlin a Kevin Harvick. Čtvrtou řadu obsadili Austin Dillon a Ryan Blaney. Do první desítky se ještě vtěsnali Jamie McMurray a Matt Kenseth. Z druhé desítky vyráželi jezdci jako Brad Keselowski, Jimmie Johnson nebo také Kyle Busch. Úplně z posledního místa startoval Martin Truex Jr., který měl problémy již v kvalifikaci.

Alex Bowman nedal nikomu na startu závodu šanci a své vedení si udržel. Velmi dobře odstartoval Joey Logano, který se snažil překonat druhého Kyla Larsona. Tento souboj vygradoval již v prvním kole ve třetí zatáčce, když oba jezdci kolidovali. Logano kontakt ustál, ale Larson dostal smyk. K vidění tak byla hned caution v prvním kole. Žádný jezdec z předních pozic se nevydal do boxů. Bowman si pohlídal i další restart. Za ním se vydal Denny Hamlin, ale bylo vidět, že mu nestačí. Naopak Kevin Harvick se začal propadat, jelikož vůbec nebyl spokojen s nastavením vozu.

Alex Bowman dával jasně najevo, že by si rád připsal své první vítězství v kariéře, ovšem závod byl teprve na svém začátku. Po chvíli se na druhé místo probojoval zpět Joey Logano. Velmi dobré tempo měl i Chase Elliott, který se držel na místě třetím. Dařilo se i Jimmiemu Johnsonovi, který se raketově dostával kupředu a zhruba okolo 20. kola již okupoval první desítku. Startovní pole se pomalu ale jistě začalo roztahovat. Bowman vedl zhruba o dvě sekundy před Loganem a o další sekundu nad Elliottem. Kyle Busch narozdíl od Johnsona nepostupoval tak rychle, ovšem na trati kroužil na třináctém místě.

Zastávky v boxech se očekávaly zhruba před 100. kolem. Jezdci za sebou měli už nějakých sedmdesát kol a pit stopy se rapidně blížily. Jimmie Johnson dával jasně najevo, že má zde velmi rychlé auto, jelikož už se pohyboval na čtvrtém místě. Naopak Kevin Harvick stále víc a víc padal pořadím. Jeho čtyřka se propadla dokonce až mimo první desítku. Velmi konzistentně jel i Matt Kenseth, který si pečlivě hájil své osmé místo. Krátce po 80. odjetých kolech začali jezdci zajíždět do boxů. Jenomže v tom se stala nehoda. Ryan Newman při nájezdu do boxů narazil do zadní části Larsonova vozu a ten se roztočil. Výhodu tedy měli jezdci, kteří ke svým mechanikům ještě nezajeli. Při této caution obdržel penalizaci Martin Truex Jr. a to bylo také důvodem jeho již dvoukolové ztráty na leadera.

Krátce po restartu o vedení poprvé přišel dominantní Alex Bowman, kterého pokořil Joey Logano, který hodně usiloval o vítězství. Na třetím místě kroužil Matt Kenseth, který se velmi nenápadně posouval kupředu. Čtvrtý byl Jimmie Johnson a hned za ním byl pátý Brad Keselowski. Kevin Harvick ne a ne najít optimální nastavení, jeho čtyřka stále kroužila mimo první desítku. Postupem času se na předních pozicích utvořila skupinka hned tří jezdců, kteří bojovali o vedení: Joey Logano, Alex Bowman a Jimmie Johnson. Nejrychleji jel v tu dobu právě Johnson a byl to právě on, kdo se ujal ve 120. kole vedení. Logano se tak musel spokojit s druhým místem a Bowman s třetím. Ve 133. kole nám potřetí v závodě zavlála žlutá vlajka. Důvodem byl nepořádek na trati.

Jezdci se vydali na pit road a tyto zastávky se staly osudným pro vedoucího muže Jimmieho Johnsona, který obdržel stejnou penalizaci jako Martin Truex Jr. v úvodu závodu. Důvodem bylo to, že předjel Pace Car, když najížděl do boxů. Z vedení se tak rázem stala jednokolová ztráta. Do vedení se tak vrátil Joey Logano následovaný Alexem Bowmanem. A byl to Logano, který si vedení udržel i po restartu. Ovšem Bowman se s druhým místem nechtěl spokojit a tak se vydal Logana pronásledovat. Na třetím místě kroužil Brad Keselowski a čtvrtý byl Matt Kenseth. Kevin Harvick zaznamenal menší zlepšení, když se posunul na jedenácté místo. Diváci také mohli sledovat stíhací jízdu Jimmieho Johnsona, který se snažil dostat zpět do lead lapu. 

Jezdci se pomalu, ale jistě blížili ke konci závodu. Ve vedení byl Joey Logano, ovšem Alex Bowman se blížil čím dál víc. Souboj mezi těmito dvěma vypukl krátce před 150. kolem a nakonec se to Bowmanovi po sedmi kolech povedlo a své vedení si vzal zpět. Na třetím místě byl stále Brad Keselowski a čtvrtý byl Matt Kenseth. Kevin Harvick se konečně dostal se svým vozem zpět do první desítky a to sice na místo deváté. Krátce poté, co jezdci překročili hranici 200. ujetých kol, byla opět vyvěšena žlutá vlajka. Důvodem byl nepořádek na trati. Na jezdce tak čekaly další zastávky v boxech. Mechanici Alexe Bowmana to zvládli a hlavně díky nim se Bowman mohl radovat z první místo na restartu.

Následující restart se vůbec nepovedl Austinu Dillonovi, jelikož jeho vůz při výjezdu z druhé zatáčky začal náhle zpomalovat a na to doplatil Greg Biffle, který byl přímo za ním. Do této nehody se zapletl i Jimmie Johnson, který nestihl zabrzdit a narazil do Biffleho. Jeho Chevrolet utrpěl příliš velké požkození a Johnson se tak musel odebrat do garáže. To samé i Austin Dillon. Ve vedení byl stále dominantní Alex Bowman následovaný Loganem. Ihned po restartu, který se už povedl, se oddělila právě dvojice Bowman - Logano. Jezdci nestačili odjet ani třicet kol a už se mávalo znovu. Tentokrát spolu kolidovali Martin Truex Jr. a Ryan Newman. Pro Truexe Jr. to znamenalo konec v závodě.

Jezdci se opět vydali na pit road, ovšem tentokrát už byly vidět odlišné strategie. Denny Hamlin zvolil výměnu pouze dvou pneumatik, zatímco většina zvolila výměnu čtyř nových pneumatik. Pro Hamlina to byly první kola ve vedení a tedy i bonusový bod. Ve vedení se ovšem po restartu příliš dlouho neohřál, jelikož ho hned předjet Matt Kenseth. O pět kol později vyvěsilo vedení NASCAR další žlutou vlajku. Důvodem byl opět nepořádek na trati. Na jezdce tak čekalo posledních zhruba 45 kol. Kenseth si vedení udržel i po restartu a uháněl vstříc vítězství a postupu. Na druhém místě kroužil Joey Logano a třetí byl Kurt Busch. Hned za ním byla velmi rychlá dvojice Kyle Busch a Kevin Harvick. Po pár kolech se právě této dvojici podařilo překonat Kurta Busche.

Cíl závodu se blížil velice rychle. Matt Kenseth měl ve vedení pohodlný náskok dvou sekund na druhého Logana. Ovšem na toho se dotahovala dvojice Kevin Harvick a Kyle Busch. Hned za touto dvojicí byl Alex Bowman, který také toužil zvítězit. Dvanáct kol před koncem bylo pořadí následující: 1. Kenseth, 2. Bowman, 3. Kyle Busch, 4. Logano a 5. Harvick. Už už se zdálo, že Kenseth najede do posledního kola závodu, jenomže v tom byla vyvěšena žlutá vlajka. Michael McDowell utrpěl defekt pneumatiky a se svým vozem se opřel o zeď. Kenseth si tak musel počkat a bylo jasné, že tento restart bude velmi těžký.

Matt Kenseth si restart vcelku pohlídal, ovšem velmi agresivní manévr ze strany Kyla Busche na Alexe Bowmana způsobil nehodu. A kdo to odnesl? Ano, byl to vedoucí Matt Kenseth, který kolidoval s Bowmanem. Jeho šance na postup byly velmi malé. Jeho zadní část vozu byla velmi požkozená. Nově se tedy do vedení dostal Joey Logano. Následoval Kyle Busch, Kyle Larson a osminásobný vítěz zde ve Phoenixu Kevin Harvick. Logano po restartu nedal nikomu šanci a v pohodě si dojel pro své 3. letošní vítězství. Druhý skončil Kyle Busch a třetí Kyle Larson. Čtvrtý protnul cíl Kevin Harvick, pátý Kurt Busch, šestý Alex Bowman (vedl nejvíce kol - 194), sedmý Denny Hamlin, osmý Ryan Blaney, devátý Chase Elliott a desátý Paul Menard. S Chase for the Cup se tak rozloučili: Kevin Harvick, Denny Hamlin, Matt Kenseth a Kurt Busch.

Průběžné pořadí po závodě Can-Am 500, Phoenix

1. #22 Joey Logano - 5000 bodů

1. #48 Jimmie Johnson - 5000 bodů

1. #18 Kyle Busch - 5000 bodů

1. #19 Carl Edwards - 5000 bodů

-------------------------------------------------------

5. #20 Matt Kenseth - 2296 bodů

6. #11 Denny Hamlin - 2288 bodů

7. #41 Kurt Busch - 2268 bodů

8. #78 Martin Truex Jr. - 2266 bodů

9. #2 Brad Keselowski - 2261 bodů

10. #24 Chase Elliott - 2255 bodů

11. #4 Kevin Harvick - 2250 bodů

12. #42 Kyle Larson - 2247 bodů

13. #1 Jamie McMurray - 2195 bodů

14. #3 Austin Dillon - 2194 bodů

15. #14 Tony Stewart - 2192 bodů

16. #34 Chris Buescher - 2152 bodů

 

V Miami si to příští víkend rozdají tito jezdci: 

Jimmie Johnson

Joey Logano

Kyle Busch

Carl EdwardsKomentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru