Menu

Sprint Cup: Kyle Busch prožil snový víkend v Indianapolisu, který zakončil dalším letošním vítězstvím

| |

Dvacátý závod letošní sezóny se nemohl konat nikde jinde než v Indianapolisu. Tento závod patří k jedním z nejslavnějších. Letos nesl název Combat Wounded Coalition 400 a byl vypsán na 160 kol. Ve velmi dobré formě sem přijížděl Matt Kenseth, který vyhrál minulý týden v New Hampshire. Loni zde zvítězil Kyle Busch, který si v sobotu dojel pro další vítězství v nižší sérii Xfinity. Jak je z názvu patrné, zvítězil i v té nejvyšší sérii a to znamená, že obhajobu zvládl na jedničku.

Otázkou bylo, kdo nahradí Dala Earnhardta Jr., který stále není schopen závodit. V týdnu před závodem jsme se dozvěděli, že do osmaosmdesátky se posadí legenda Jeff Gordon. Tato zpráva potěšila nejednoho fanouška. Jeff se tak vrátí z pomyslného důchodu. Otázkou ale bylo, jak se mu povede. Jeho poslední závod se datuje k prosinci roku 2015, kdy bojoval o titul v Miami.

Kyle Busch zvládl nejlépe kvalifikaci a časem 48.745 (184.634 mph) si zajistil letošní druhé pole. V první řadě ho doplnil jeho týmový kolega Carl Edwards. Druhou řadu tvořili Tony Stewart, který jede svojí poslední sezónu, a Denny Hamlin. Následovali Brad Keselowski a Ryan Newman, který zde zvítězil v roce 2013. Se čtvrtou řadou se museli spokojit Kevin Harvick a Martin Truex Jr. A kompletní desítku uzavřela dvojice týmu Earnhardt Ganassi Racing Jamie McMurray a Kyle Larson. Nejlepší z týmu Hendrick Motorsports byl třináctý Jimmie Johnson. Jeff Gordon si vyjel jednadvacáté místo.

Start si pohlídal Kyle Busch a směřoval tak za prvním kolem ve vedení, čímž obdržel bonusový bod. Velmi pěkný manévr na protilehlé rovince předvedl Tony Stewart, který si smlsnul na Hamlinovi a dostal se na druhé místo. Dobrý start předvedl i Harvick, který už už uháněl za vedoucími jezdci. Komu se úvod vůbec nepovedl byl Matt Kenseth. V prvních zatáčkách ztratil hned několik pozic. Již v 5. kole zavlála poprvé žlutá vlajka. Matt DiBenedetto odstavil svůj vůz a závod pro něj skončil.

Žádný z jedců se nevydal na pit road. Následný restart si pohlídal opět Kyle Busch a začal ujíždět. Tony Stewart hlásil týmu, že není spokojen se svým nastavením. Toho využil Denny Hamlin a Stewarta předjel. Následně se před Tonyho dostali také Edwards, Harvick nebo také Johnson, který pro tento závod zvolil odlišné paint scheme. Krátce po 20. kole začali první green pit stopy. Velmi zajímavou strategii měli jezdci týmu Penske. V jednu chvíli vedli závod a to s více jak dvaceti sekundovým náskokem na Kyla Busche. Důvod byl jednoduchý, ještě je čekal pit stop. Ve 42. kole se Kyle Busch konečně vrátil opět do vedení. Na za sebou jedoucího Hamlina měl něco málo přes pět sekund.

V 54. kole bylo opět máváno žlutou vlajkou. Greg Biffle opřel svůj Ford o zeď a stejně jako pro DiBenedetta to byl jeho konec v závodě. Následovaly zastávky v boxech. Logano zvolil strategii dvou nových pneumatik, zatímco všichni ostatní zvolili čtyři nové pneumatiky. Logano si však svou první pozici pohlídal a vedl v závodě. Za ním se vydal Kyle Busch, který byl značně rychlejší. Startovní pole se roztáhlo a sem tam byly k vidění nějaké ty předjížděcí manévry. Krátce po 80. kole začaly další zastávky v boxech pod zelenou vlajkou. Odstartovali je Jimmie Johnson a Denny Hamlin. Právě tito dva dostali penalizaci za rychlost v boxech. Ve vedení i po zastávkách zůstal dominantní Kyle Busch.

A byl to právě Jimmie Johnson, který musel tlačit na pilu, jelikož se k němu dotahoval Kyle Busch. Hrozilo tak, že se dostane do ztráty jednoho kola a to by nebylo dobré. Dlouho zůstával před Kylem, ale ten ho krátce před 100. kolem pokořil. Johnson tak zamířil do boxů, aby se na čerstvějších pneumatikách dostal zpět do lead lapu. Jenomže k jeho smůle zrovna, když opouštěl boxy zavlála caution. David Ragan po defektu poslal svůj vůz do zdi. Johnson naštěstí zůstal ve ztrátě jednoho kola, to znamenalo, že po využití wave around se vrátí zpět do lead lapu.

Krátce po restartu přestalo fungovat auto Smithovi, který pomalu kroužil do boxů. Tam ovšem nedojel a to znamenalo další vyvěšení žluté vlajky. Do lead lapu se vrátil Paul Menard, ten zde zvítězil v roce 2011. Následovala fáze poklidných šestnácti kol, kterou přerušil nepořádek na trati. Zbývalo deset kol a jezdci už začali být nervozní. A to se také projevilo na dalším restartu, kde se strhla velká nehoda. Celé to začal Edwards, který nezvládl vůz a poslal do zdi Keselowského. Do celé nehody se ještě zapletli Ryan Newman a Ryan Blaney. Všichni byli v pořádku. Dokonce byla vyvěšena i červená vlajka.

Ani následující restart neproběhl v pořádku. Na protilehlé rovince kolidovali Trevor Bayne a Clint Bowyer. To už jsme byli za vypsanými 160 koly. Pár jezdců se rozhodlo zajet do boxů. Mezi nimi byli: Kervin Harvick, Denny Hamlin, Jimmie Johnson, Jeff Gordon, Chase Elliott a další. To hodně znervóznilo Kyla Busche. Následující restart jak rychle začal, tak také skončil. Stewart poslal do smyku McMurrayho a na světě byla další caution. Do incidentu se ještě zapletli Brian Scott a opět Ryan Newman.

Kyle Busch si pohlídal i ten poslední restart a ujal se vedení. Za ním se po souboji s Hamlinem vydal Matt Kenseth, ale to už bylo pozdě. Kyle Busch měl v čele dostatečný náskok a dojel si tak pro čtvrté letošní vítězství. Navíc opět dokonal tzv. sweep (Xfinity, Sprint Cup). Přesně tohle se mu povedlo i v loňském roce. Navíc vytvořil rekord v počtu kol ve vedení. Druhý tedy skončil Matt Kenseth, třetí Jimmie Johnson, který ještě v posledním kole dokázal předjet dva soupeře. Rozhodně povedený comeback po penalizaci v boxech. Čtvrtý dojel Hamlin, pátý Larson, šestý Harvick, sedmý Logano, osmý Truex Jr., devátý Dillon a desátý Menard. Jeff Gordon protnul šachovnici na třináctém místě. Po závodě si se Stewartem dali oslavné kolečko, jelikož jak pro Jeffa, tak pro Tonyho to byl asi poslední závod zde v Indianapolisu.

 

Průběžné pořadí po závodě Combat Wounded Coalition 400, Indianapolis

1. #4 Kevin Harvick - 671 bodů (1 vítězství)

2. #2 Brad Keselowski - 647 bodů (4 vítězství)

3. #41 Kurt Busch - 627 bodů (1 vítězství)

4. #22 Joey Logano - 606 bodů (1 vítězství)

5. #18 Kyle Busch - 601 bodů (4 vítězství)

6. #19 Carl Edwards - 593 bodů (2 vítězství)

7. #78 Martin Truex Jr. - 573 bodů (1 vítězství)

8. #48 Jimmie Johnson - 552 bodů (2 vítězství)

9. #20 Matt Kenseth - 545 bodů (2 vítězství)

10. #11 Denny Hamlin - 542 bodů (1 vítězství) Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru