Menu

Život basketbalových a baseballových hvězd mimo hřiště

| |
Ilustrační foto Ilustrační foto

Spousta z nás je zná jako sportovní hvězdy první velikosti. Svým nesporným talentem a umem se dokázali prosadit ve velmi drsné a tvrdé konkurenci dalších hráčů. Mnozí z nich věnovali sportu drtivou část svého produktivního života a mohli se těšit z úspěchů, slávy, peněz i renomé. Po dosažení velké kariéry jakožto basketbalista či baseballista se však nejeden z nich rozhodl pokračovat ve své životní cestě plné napětí dále a našli zalíbení v jiných odvětvích. Někteří se dali do světa velkého podnikání a založili si soukromé firmy, jiní svůj volný čas nadále věnují sportu, alespoň relaxačně. Sympatický tenis, decentní golf či partička karet s přáteli, rozhodně nemusíme mít starost, že by se basketbalové či basebalové legendy v „důchodu“ nudily.

Něco ze života slavného hráče

Mezi známé legendy amerického sportu bezesporu patří bývalý baseballový nadhazovač Orel Leonard Hershiser IV. Nyní 57letý rodák z Buffala se svou rodinou v dětství dosti cestoval a už od útlého věku propadl kouzlu sportu. Jelikož chvíli žili v kanadském Torontu, bylo pochopitelné, že se začala věnovat hokeji. Jeho srdce však navždy očaroval baseball. V průběhu středoškolských let vystupoval v barvách Cherry Hill High School a posléze hrával za Bowling Green State University. Velkou vysněnou kariéru baseballisty ale započal až roku 1979, a to v klubu Los Angeles Dodgers. Po pár letech strávených v nižších ligách přišel v roce 1983 jeho velký debut. Naprosto nezapomenutelná a dá se říci i nejúspěšnější sezóna však přišla o dalších 5 let později.

Během ní ustanovil rekord, když nadhazoval v 59 po sobě jdoucích směnách bez umožnění vyběhnutí pálkařů. Tímto, mimo jiné dopomohl Dodgers k zisku vítězství Světové série 1988. Kromě týmového úspěchu se mohl radovat i z ocenění pro nejcennějšího hráče Národní Ligy vůbec. Téhož roku vyhrál i Nation League Cy Young Award a obdržel též ocenění Zlatá rukavice. V Los Angeles se držel dlouhou dobu na výsluní. Třikrát byl zvolen jako All-Star, nicméně po dlouhých 12 sezónách svůj oblíbený tým opustil a přesídlil mezi clevelandské Indiány, kde působil mezi léty 1995 - 1997. O rok později se opět stěhoval, tentokráte do San Francisca, kde jednu sezónu hrál v dresu místních Giants. Po dalších ročním angažmá u New York Mets se „na stará kolena“ rozhodl svůj poslední rok jako profesionální baseballista strávit opět v Los Angeles. Po ukončení aktivní hráčské kariéry se Hershiser vrhnul na trénování.

Čertovy obrázky místo koženého míčku

I když byl Hershiser štíhlé konstituce, mezi svými spoluhráči i soupeři byl znám zejména díky svému soutěživému duchu. Ne marně se mu proto přezdívalo Buldok. Nezdolnost jej ovšem neopustila ani poté, co pověsil baseball na hřebík, ba naopak. Rozhodl se své dravé povahy využít poté, co objevil novou zálibu – hraní pokeru. Spřátelil se s dobrým pokerovým instruktorem a bezpečně se naučil ovládat pravidla této karetní hry. Avšak karbaničení pro radost mu nečinilo až tak velké potěšení a brzy šel, jak se říká, se svou pokerovou kůží na trh. Postupně bývalá baseballová ikona porazila zkušené šampiony a zúčastnila se mnoha dalších světových pokerových meetingů. Nicméně velké procento svého volného času věnuje zejména své rodině. Nyní žije se svou druhou manželkou, jejími dětmi, společným synem Spencerem, dcerou Sloane v Las Vegas.

Legenda zářící nad legendami

Obdivovatelé basketbalu jej považují za jednoho z nejlepších hráčů košíkové všech dob. Dlouhých 14 let hrál s jednoroční pauzou v NBA za mužstvo Chicago Bulls a šestkrát svým spoluhráčům dopomohl k zisku nejcennějšího titulu. Řeč není o nikom jiném než Michaelu Jordanovi. Velkou zajímavostí určitě je, že v sezóně 1993 se rozhodl pro basketbalovou pauzu a místo házení míče do koše zvolil přestup do nižší basebalové soutěže, kde hrál za tým Chicago White Sox. Nyní 52letý Air Jordan, jak byl kolegy nazýván, se narodil v americkém Brooklynu a s necelými dvěma metry a necelými sto kily překvapoval soupeře na postu křídla svým extrémním nadáním a vytříbeným stylem hry. Dvakrát se stal rovněž olympijským vítězem. Poprvé tomu bylo roku 1984 v Los Angeles, kdy dokázal americký mužský i ženský basketbalový tým před zraky domácích natěšených fanoušků s obrovskou převahou porazit svého soupeře.

O čtyři roky později v roce 1988 v Soulu nedokázali Američané zlato obhájit a museli se smířit pouze s bronzovou medailí, na tuto olympiádu však Jordan nominován nebyl. Jinak tomu bylo roku 1992 na LOH v Barceloně. Jordan a americká basketbalová smetánka opět dokázala ohromit svými výkony a mohla se zaslouženě radovat z dalšího zlatého kovu. Michael byl senzačním všestranným hráčem. Nejenže byl v jednom ročníku vyhlášen nejlépe bránícím hráčem, ale taktéž stále drží první místo v historických tabulkách co do průměrného počtu bodů na zápas, jedná se o 30,12 bodu. Svou aktivní hráčskou kariéru poprvé ukončil v roce 1998 a stal se spolumajitelem klubu Washington Wizards. Roku 2001 se ještě překvapivě vrátil na plac jakožto aktivní hráč, avšak ve svých 40 letech, v roce 2003, již navždy pověsil basketbal na hřebík.

Podnikatelský um

Již během své aktivní hráčské kariéry založil sportovní značku podle své přezdívky – AIR JORDAN a dal se na spolupráci s Nike. Air Jordan, i přes ukončení Michaelovy kariéry, stále žije a ba dokonce nabírá na popularitě. Do toho si Michael založil v New Yorku, Connesticutu a Chicagu vlastní Michael Jordan´s Steakhouse a i zde se může pochlubit velkou oblíbeností u zákazníků. V restauracích se samozřejmě nabízejí prvotřídní kořeněné steaky a omáčky. Michael je i dnes mediální tváří celé řady světových značek a spolupráce s firmou Nike, Coca-Cola, Chevrolet či McDonald´s. Cizí mu není ani svět kinematografie. Roku 1996 si zahrál v animované komedii po boku králičího mistra Bugse Bunnyho a ostatních hvězd z Looney Tunes Space Jam.


Komentáře

Přidejte svůj komentář k článku

 
Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Reklama

sobota, 26.11.2016 20:10 | Články

Get Better Academy chystá mezinárodní juniorský turnaj

Přední česká basketbalová akademie GBA pořádá mezinárodní juniorský turnaj s příznačným názvem YOUNG GUNS GBA Invitational Prague 2016. Utkají se… Číst dál...
středa, 23.11.2016 15:52 | Články

Sprint Cup: Jimmie Johnson poprvé zvítězil v Miami a zajistil si tak titul šampiona, čímž vyrovnal dvě legendy tohoto sportu

Před námi byla opět neděle a to znamenalo, že se pojede další závod série Sprint Cup. Tentokrát byl o mnoho… Číst dál...
středa, 16.11.2016 16:20 | Články

Sprint Cup: Joey Logano zvítězil ve Phoenixu, zatímco nehoda na konci závodu zcela zamotala souboj o postup do Miami

Jezdci série Sprint Cup se pomalu, ale jistě připravují na poslední závod sezóny v Miami. Na programu byl předposlední závod… Číst dál...
zpátky nahoru